Державне підприємство спеціального зв'язку
Київ пл. Вокзальна, 3

Порядок запакування відправлень спецзв'зку

УПАКУВАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ ВІДПРАВЛЕНЬ

Загальні вимоги до упакування

1. Упаковка спеціального відправлення обирається відправником залежно від форми та характеру вкладення, категорії відправлення з урахуванням часу на пересилання, інших умов пересилання, а також виключення можливості забруднення чи пошкодження інших відправлень, обладнання ПСЗ, заподіяння шкоди працівникам спеціального зв’язку.

Упаковка повинна забезпечувати схоронність і цілісність вкладення, а також можливість обробки спеціального відправлення із використанням технічних засобів.

2. Спеціальні відправлення повинні бути упаковані таким чином, щоб виключалася можливість доступу до вкладення без пошкодження оболонки, печаток.

3. Для уникнення переміщення всередині спеціальні відправлення (посилки, упаковки тощо), предмети та товари повинні бути щільно вкладені.

4. Посилки у вигляді рулонів і трубок повинні мати внутрішню стержневу прокладку з міцного матеріалу для виключення можливості пошкодження вкладення.

5. У разі невідповідності упаковки вкладенню у відправленні, працівник спецзв’язку пропонує відправнику доупакувати відправлення з урахуванням вимог цього Порядку, за додаткову плату згідно з встановленими тарифами.

6. На відправлення, які потребують спеціальних умов при перевезенні, допускається нанесення на упаковку спеціальних наліпок маркування: «ВЕРХ», «КРИХКЕ», «СКЛО» тощо. Маркування здійснюється відповідно до характеру вкладення відправлення.

7. За пошкодження предметів, вкладених відправником у спеціальні відправлення, упаковка яких не забезпечила їх збереження при пересиланні, ПСЗ відповідальності не несе.

Упакування кореспонденції (пакетів)

1. Для запакування пакетів без оголошеної цінності використовуються:

  • конверти з цупкого, непрозорого, однотонного паперу;

  • пластикові конверти, які мають спеціальне нанесення трафарету для написання адрес та інших відомостей або прозору кишеню для вкладення паперу на якому оформлюється адресна частина відправлення.

Паперові конверти опечатуються мастичними печатками відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання, так, щоб відтиски печаток захватували всі клапани конверта. При використанні конвертів європейського стандарту необхідно опечатувати тільки клапани склеювання з проставленням двох відтисків мастичної печатки.

Для посилення схоронності відправлення паперові пакети дозволяється опечатувати паперовими наклейками порядком, визначеним для пакетів з оцінкою вартості вкладення.

Пластикові пакети не опечатуються, проте на адресній частині пакета проставляється відтиск мастичної печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.

Пакети запаковувати клейовою стрічкою типу «скотч» забороняється.

2. Для запакування пакетів з оголошеною цінністю використовуються:

  • паперові непрозорі конверти – для пересилання документів (з оцінкою вартості вкладення до 1 000 грн);

  • номерні сейф-пакети, які мають прозору кишеню для вкладення адресного ярлика (з оцінкою вартості вкладення до 500 000 грн).

Паперові конверти опечатуються паперовими наклейками з відтисками мастичної печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання. Паперові наклейки повинні наклеюватись силікатним клеєм на всі клапани конверта, на відстані не більше 8 см. На паперових наклейках відтиски мастичної печатки повинні бути чіткими, а скловидна прозора клейова плівка рівномірно розміщуватися на їх поверхні, виходячи за межі наклейок.

Використання номерних сейф-пакетів здійснюється наступним порядком.

В прозору кишеню сейф-пакета вкладається адресний ярлик, на якому зазначаються дані про відправника та одержувача, їх адреси, категорія відправлення та оголошена цінність відправлення (цифрами та прописом), номер сейф-пакета (під адресою відправника). Ці відомості завіряються печаткою відправника (за наявності) чи, в разі приймання від фізичної або юридичної особи у відкритому виді, працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.

Якщо сейф-пакет має три відривні номери, то під час приймання відправлення від сейф-пакета відривається два номери пакета (один – надається відправнику, другий – прикріплюється до реєстру ф. 1К, що підшивається до виробничих документів місця приймання).

В разі, якщо сейф-пакет не має відривних номерів, індивідуальний номер сейф-пакета зазначається на реєстрі ф.1К, що підшивається до виробничих документів місця приймання та розрахунковому документі, який надається відправнику.

Якщо в сейф-пакет поміщаються крихкі предмети, ювелірні вироби або предмети, які мають гострі кути/краї, їх необхідно додатково упакувати у захисні матеріали (коробки, футляри тощо) для унеможливлення розриву пакета зсередини.

Забороняється використання клейової стрічки типу «скотч» для запакування сейф-пакетів.

 

Упакування посилок (упаковок)

1. Для запакування посилок без оголошеної цінності використовуються:

  • коробки з міцного картону;

  • цупкий папір;

  • пластикові пакети;

  • поліпропіленові або тканинні мішки;

  • контейнери.

Кожна посилка, яка приймається до пересилання у коробці з міцного картону або у коробці, обгорнутій у цупкий папір «Крафт», для цілісності упаковки обклеюється спеціальною клейовою стрічкою типу «скотч» з логотипом відправника чи ПСЗ місця приймання. Для забезпечення контролю за доступом до вкладення також можна використовувати паперові наклейки порядком, визначеним для пакетів з оголошеною цінністю.

Вкладення у відправленні повинно бути упаковане у пакувальну тару таким чином, щоб унеможливлювало його переміщення, тертя між предметами або між предметами і стінками коробки. Забороняється приймати до пересилання відправлення, яке складається з декількох окремих коробок або пакунків, скріплених між собою клейовою стрічкою «скотч», стретч-плівкою, плівкою тощо, а також нестандартне, об’ємне відправлення без належного герметичного упакування.

Пластикові пакети використовуються у порядку, визначеному для пакетів з оголошеною цінністю.

Для опечатування мішків, контейнерів застосовуються номерні пломби-стяжки, які забезпечують контроль за доступом до вкладення. Адресна бирка з відтиском мастичної печатки відправника чи ПСЗ місця приймання прикріплюється до пломби-стяжки, до ручки контейнера чи окремо прикріплюється до горловини мішка.

2. Для запакування посилок з оголошеною цінністю використовуються:

  • коробки з міцного картону (з оцінкою вартості вкладення до 100 000 грн). При необхідності коробки обгортають в папір "Крафт" та обклеюють паперовими наклейками порядком, визначеним для пакетів з оголошеною цінністю, або додатково запаковують у сейф-пакети;

  • номерні сейф-пакети, які мають прозору кишеню для вкладення адресного ярлика (з оцінкою вартості вкладення до 500 000 грн). Використання номерних сейф-пакетів здійснюється порядком, визначеним для пакетів з оголошеною цінністю;

  • інкасаторські сумки;

  • мішки (оболонка повинна бути із міцного суцільного шматка тканини, або з кількох однорідних, однакових по кольору шматків, зшитих внутрішнім швом);

  • контейнери.

Посилки в коробках вагою понад 3 кг та посилки, упаковані в папір "Крафт", для цілісності упаковки, дозволяється обклеювати спеціальною клейовою стрічкою типу "скотч" з логотипом відправника чи ПСЗ місця приймання, не закриваючи при цьому паперові наклейки.

Для цінних посилок, упакованих в інкасаторські сумки, мішки або контейнери, оформлюється адресна бирка: адреси одержувача, відправника, якою пломбою опечатано та інші необхідні дані пишуться на картонній, фанерній, дерев’яній або з полімерного матеріалу бирці. Відомості, зазначені на адресній бирці, завіряються печаткою відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання. Допускається наклеювання на бирку адресного ярлика.

Для опломбування інкасаторської сумки необхідно використовувати металевий дріт або трос, кінці якого пропускаються в отвори адресної бирки (адресного ярлика) та опломбовуються свинцевою пломбою таким чином, щоб пломба знаходилась якомога ближче до замка.

Мішки запаковуються та опломбовуються одним з наступних порядків:

горловина мішка складається в зборку (гармошку), потім навколо горловини одним кінцем шпагату робиться два оберти і кінці його туго зав’язуються одним вузлом. Після цього одним кінцем шпагату прошивається середина складки нижче обертів перев’язу, потім цим же кінцем із зворотного боку прошивається складка вище оберту перев’язу. Кінці шпагату зав’язуються подвійним вузлом і пропускаються через отвори бирки, потім вдруге зав’язуються подвійним вузлом і опечатуються металевою (сургучевою) печаткою відправника в поглибленні на зворотній стороні бирки або опломбовуються. В разі опломбування шпагату – відстань між пломбою і вузлом не повинна перевищувати 10 мм;

горловина мішка складається в зборку (гармошку), яка в середині прошивається пеньковим шпагатом або кордовою ниткою, навколо горловини робиться два з половиною оберти перев’язу, кінці якого міцно зав’язуються подвійним вузлом, пропускаються в отвір дерев’яної бирки, знову зав’язуються подвійним вузлом і опечатуються металевою (сургучевою) печаткою відправника в поглибленні на зворотній стороні бирки або опломбовуються.

У тих випадках, коли відбиток на свинцевій пломбі не відповідає найменуванню відправника, останній повинен обумовити відбиток і засвідчити підписом і печаткою. Наприклад, "Відправлення запломбовано пломбою №17".

Опломбування контейнерів здійснюється одним з наступних порядків:

з використанням металевого дроту або тросу, кінці якого пропускаються в отвори адресної бирки (адресного ярлика) та опломбовуються свинцевою пломбою таким чином, щоб пломба знаходилась якомога ближче до замка;

з використанням пластикових номерних пломбо-стяжок, які забезпечують контроль за доступом до вкладення. Номери пломбо-стяжок зазначаються на адресній бирці. Оформлена адресна бирка нанизується на пломбо-стяжку, яка пропускається у передбачені виробником отвори на контейнері та міцно затягується для унеможливлення відкриття.

Упакування метизів

1. Для запакування метизів, цінних метизів застосовуються металеві, фанерні, дерев’яні ящики, які запобігають пошкодженню вкладення при транспортуванні та перевантаженні метизів по шляху проходження. Метизи повинні мати надійні і зручні ручки для їх перенесення. Метизи вагою більше 60 кг, крім цього, повинні бути обладнанні пристосуваннями (гачками, петлями, кільцями) для завантаження і вивантаження їх за допомогою механізмів. До днища ящиків (для забезпечення перевантаження за допомогою електрозавантажувача) прикріплюються два бруски квадратного профілю з розмірами сторін не менше 7 см, кожний з який повинен бути розташований на відстані 5-10 см від краю днища ящика. Для великогабаритних ящиків відстань між брусками повинна бути не менше 90 см. Ящики повинні пломбуватися свинцевими пломбами або опечатуватися сургучевими печатками таким чином, щоб виключалась будь-яка можливість доступу до вкладення. Адресна бирка до ящика прошивається металевим дротом, кінці дроту опломбовуються.

В тих випадках, коли відбиток на свинцевій пломбі не відповідає найменуванню відправника, останній повинен обумовити відбиток і засвідчити підписом і печаткою. Наприклад: "Відправлення запломбовано пломбою № 17".

Упакування спеціальних відправлень

з особливим вкладенням

1. Упакування спецвідправлень з особливим вкладенням здійснюється відправником в порядку, визначеному чинним законодавством України.

Відправник здійснює упакування відправлень залежно від форми та характеру вкладення та наносить на нього відповідне маркування.