Загальні вимоги
1. Пакування повинне забезпечувати схоронність і цілісність вкладення, а також можливість обробки спеціального відправлення з використанням технічних засобів.
Пакування спеціального відправлення обирається відправником залежно від форми та характеру вкладення, категорії відправлення з урахуванням часу на пересилання, інших умов пересилання, а також виключення можливості забруднення чи пошкодження інших відправлень, обладнання ПСЗ, заподіяння шкоди працівникам спеціального зв’язку.
ДПСЗ/ПСЗ може відмовити відправнику у прийманні спеціального відправлення, якщо його пакування не відповідає вимогам пакування.
2. Спеціальні відправлення повинні бути запаковані таким чином, щоб виключалася можливість доступу до вкладення без пошкодження оболонки, печаток.
3. Для уникнення переміщення всередині відправлення (посилки, упаковки тощо), предмети та товари повинні бути щільно вкладені та зафіксовані.
4. Посилки у рулонах циліндричної форми незалежно від ваги та розмірів повинні мати внутрішню стержневу прокладку з твердого матеріалу для унеможливлення пошкодження вкладення.
5. У разі невідповідності пакування вкладенню у спеціальному відправленні, працівник спецзв’язку пропонує відправнику додатково запакувати відправлення з урахуванням вимог пакування, за додаткову плату згідно з встановленими тарифами.
6. На відправлення, які потребують спеціальних умов при перевезенні, допускається нанесення на упаковку спеціальних наліпок маркування: «ВЕРХ», «КРИХКЕ», «СКЛО» тощо. Маркування здійснюється відповідно до характеру вкладення відправлення.
7. За пошкодження предметів, вкладених відправником у спеціальні відправлення, пакування яких не забезпечило їх збереження при пересиланні, ДПСЗ/філія відповідальності не несе.
Пакування кореспонденції (пакетів)
1. Для запакування пакетів без оголошеної цінності використовуються:
конверти з цупкого, непрозорого, однотонного паперу;
пластикові конверти, які мають спеціальне нанесення трафарету для написання адрес та інших відомостей або прозору кишеню для вкладення паперу на якому оформлюється адресна частина відправлення.
Паперові конверти опечатуються мастиковими печатками відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання, так, щоб відтиски печаток охоплювали всі клапани конверта. При використанні конвертів європейського стандарту необхідно опечатувати тільки клапани склеювання з проставленням двох відтисків мастикової печатки.
Для посилення схоронності спеціального відправлення паперові пакети дозволяється опечатувати паперовими наклейками порядком, визначеним для пакетів з оцінкою вартості вкладення.
Пластикові пакети не опечатуються, проте на адресній частині пакета проставляється відтиск мастикової печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.
Пакети запаковувати клейовою стрічкою типу «скотч» забороняється.
При запакуванні пакетів з грифом обмеження доступу «Для службового користування» використовуються конверти з цупкого, непрозорого, однотонного паперу. На лініях склеювання усіх клапанів проставляються відтиски мастикової печатки «Для пакетів» або наклеюються паперові наклейки з відтиском мастикової печатки «Для пакетів». Пакети не прошиваються. Якщо вага пакету більше ніж один кілограм – пакет додатково перев’язується навхрест суцільним міцним шпагатом. Кінці шпагату опечатуються паперовою наклейкою з відтиском мастикової печатки «Для пакетів».
2. Для запакування пакетів з оголошеною цінністю використовуються:
паперові непрозорі конверти – для пересилання документів (з оцінкою вартості вкладення до 1 000 грн);
номерні сейф-пакети, які мають прозору кишеню для вкладення адресного ярлика (з оцінкою вартості вкладення до 500 000 грн).
Паперові конверти опечатуються паперовими наклейками з чіткими відтисками мастикової печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання. Паперові наклейки наклеюються таким чином, щоб були охоплені всі клапани конверта та відстань між ними не перевищувала 8 см. На поверхню наклейок накладається тонкий шар клею, який повинен виходити за їх межі.
Використання номерних сейф-пакетів здійснюється наступним порядком.
В прозору кишеню сейф-пакета вкладається адресний ярлик, на якому зазначаються дані про відправника та одержувача, їх адреси, категорія спеціального відправлення та його оголошена цінність (цифрами та прописом), номер сейф-пакета (під адресою відправника). Ці відомості завіряються печаткою відправника (за наявності) чи, в разі приймання від фізичної або юридичної особи у відкритому вигляді, працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.
Якщо сейф-пакет має три відривні номери, то під час приймання відправлення від сейф-пакета відривається два номери пакета (один – надається відправнику, другий – прикріплюється до реєстру форми 1К, який підшивається до виробничих документів місця приймання).
В разі, якщо сейф-пакет не має відривних номерів, індивідуальний номер сейф-пакета зазначається на реєстрі форми 1К, який підшивається до виробничих документів місця приймання та розрахунковому документі, який надається відправнику.
Якщо в сейф-пакет поміщаються крихкі предмети, ювелірні вироби або предмети, які мають гострі кути/краї, їх необхідно додатково упакувати у захисні матеріали (коробки, футляри тощо) для унеможливлення розриву пакета зсередини.
Забороняється використання клейової стрічки типу «скотч» для запакування сейф-пакетів.
Пакування посилок
1. Для запакування посилок без оголошеної цінності використовуються:
коробки з міцного картону;
цупкий папір;
пластикові пакети;
поліпропіленові або тканинні мішки;
контейнери.
Кожна посилка, яка приймається до пересилання у коробці з міцного картону або у коробці, обгорнутій у цупкий папір «Крафт», для цілісності пакування обклеюється спеціальною клейовою стрічкою з логотипом (товарним знаком) відправника чи ПСЗ місця приймання. Для забезпечення контролю за доступом до вкладення також можна використовувати паперові наклейки з відтисками мастикової печатки відправника чи працівника ПСЗ порядком, визначеним для пакетів з оголошеною цінністю.
Вкладення у спеціальному відправленні повинно бути запаковане у пакувальну тару таким чином, щоб унеможливлювало його переміщення, тертя між предметами або між предметами і стінками коробки. Забороняється приймати до пересилання відправлення, яке складається з декількох окремих коробок або пакунків, скріплених між собою клейовою стрічкою «скотч», стретч-плівкою, плівкою тощо, а також нестандартне, об’ємне відправлення без належного герметичного пакування.
Пластикові пакети використовуються у порядку, визначеному для пакетів з оголошеною цінністю.
Для опечатування мішків, контейнерів застосовуються номерні пломбостяжки, які забезпечують контроль за доступом до вкладення.
Адресна бирка з відтиском мастикової печатки відправника чи працівника ПСЗ місця приймання прикріплюється до пломбостяжки, до ручки контейнера чи окремо прикріплюється до горловини мішка.
2. Для запакування посилок з оголошеною цінністю використовуються:
коробки з міцного картону (з оцінкою вартості вкладення до 100 000 грн). При необхідності коробки обгортають в папір «Крафт» та обклеюють паперовими наклейками порядком, визначеним для пакетів з оголошеною цінністю, або додатково запаковують у сейф-пакети;
номерні сейф-пакети, які мають прозору кишеню для вкладення адресного ярлика (з оцінкою вартості вкладення до 500 000 грн). Використання номерних сейф-пакетів здійснюється порядком, визначеним для пакетів з оголошеною цінністю;
інкасаторські сумки;
мішки з брезентової/лляної тканини (тканинна оболонка повинна бути із міцного суцільного шматка тканини або з кількох однорідних, однакових по кольору шматків, зшитих внутрішнім швом);
контейнери.
Посилки в коробках вагою понад 3 кг та посилки, упаковані в папір «Крафт», для цілісності пакування, дозволяється обклеювати спеціальною клейовою стрічкою з логотипом (товарним знаком) відправника чи ПСЗ місця приймання, не закриваючи при цьому паперові наклейки.
Для цінних посилок, запакованих в інкасаторські сумки, мішки з брезентової/лляної тканини або контейнери, оформлюється адресна бирка: адреси одержувача, відправника, якою пломбою опечатано та інші необхідні дані пишуться на картонній, фанерній, дерев’яній або з полімерного матеріалу бирці. Відомості, зазначені на адресній бирці, завіряються печаткою відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання. Допускається наклеювання на бирку адресного ярлика.
Для опломбування інкасаторської сумки необхідно використовувати металевий дріт або трос, кінці якого пропускаються в отвори адресної бирки (адресного ярлика) та опломбовуються свинцевою пломбою таким чином, щоб пломба знаходилась якомога ближче до замка.
Посилки у мішках запаковуються одним з таких способів:
горловина мішка складається у складку і в середині прошивається міцним шпагатом, одним кінцем якого навколо горловини робиться два з половиною оберти. Кінці шпагату туго зав’язуються подвійним вузлом і пропускаються в отвори дерев’яної бирки, потім знову зав’язуються подвійним вузлом і опечатуються сургучевою печаткою, яка накладається в заглиблення на зворотному боці бирки або опломбовується свинцевою пломбою;
горловина мішка складається у складку, потім навколо горловини одним кінцем шпагату робиться два оберти і кінці його туго зав’язуються одним вузлом. Після цього одним кінцем шпагату прошивається середина складки нижче обертів перев’язу, потім цим самим кінцем зі зворотного боку прошивається складка вище оберту перев’язу. Кінці шпагату зав’язуються подвійним вузлом і пропускаються через отвори бирки, потім вдруге зав’язуються подвійним вузлом і опечатуються сургучевою печаткою, яка накладається в заглиблення на зворотному боці бирки або опломбовується свинцевою пломбою. У разі опломбування шпагату – відстань між пломбою і вузлом зав’язування не повинна перевищувати 10 мм.
У тих випадках, коли відбиток на свинцевій пломбі або сургучевій печатці не відповідає найменуванню / власному імені та прізвищу відправника, останній повинен на одному з боків посилки або зворотному боці адресної бирки зазначити опис відбитка та засвідчити його підписом і печаткою (за наявності). Наприклад: «Посилка запломбована пломбою № 17», «Посилка запломбована пломбою з буквою "А"».
Опломбування контейнерів здійснюється одним з наступних порядків:
з використанням металевого дроту або тросу, кінці якого пропускаються в отвори адресної бирки (адресного ярлика) та опломбовуються свинцевою пломбою таким чином, щоб пломба знаходилась якомога ближче до замка;
з використанням пластикових номерних пломбостяжок, які забезпечують контроль за доступом до вкладення. Номери пломбостяжок зазначаються на адресній бирці. Оформлена адресна бирка нанизується на пломбостяжку, яка пропускається у передбачені виробником отвори на контейнері та міцно затягується для унеможливлення відкриття.
Пакування упаковок з технікою (метвироби)
1. Техніка (метвироби) повинна бути запакована в міцну тару (дерев’яні, фанерні або металеві ящики), яка б забезпечувала збереження вкладення від пошкоджень при перевезенні і перевантаженні на шляху прямування.
2. Дерев’яні (фанерні) ящики вагою до 20 кг перев’язуються навхрест суцільним сталевим дротом або крученим шпагатом. У місцях перехрещення дріт (кручений шпагат) повинен бути двічі перекручений (зав’язаний вузлом) між собою. Кінці перев’язу протягуються в отвори на відстані 15 – 20 мм від кожного ребра ящика, після чого кінці дроту скручуються двічі та опломбовуються свинцевою пломбою з використанням пломбіратора, а кінці шпагату зав’язуються подвійним вузлом та опечатуються сургучевою печаткою до бокової сторони ящика або у спеціальне заглиблення адресного ярлика.
3. Дерев’яні і фанерні ящики вагою від 20 до 300 кг окантовуються по периметру бокових сторін ящика на відстані не менше ніж 30 мм від краю суцільною металевою стрічкою, закріпленою цвяхами. Кінці металевої стрічки, виведені на кришку ящика, а також частина стрічки, яка проходить по дну ящика, прошиваються дротом із захопленням кришки, дна та бокових сторін ящика і опломбовується. Так само опломбовується протилежна сторона упаковки.
4. Дерев’яні (фанерні) ящики, сторони яких з’єднані в шип, а кришка прибита цвяхами, а також ящики з кришками, які мають зовнішні завіси на шурупах, окантовуються суцільною металевою стрічкою по всьому периметру посередині ящика. На кутах стрічка закріплюється цвяхами, а кінці її виводяться на верхній кут адресної сторони і опломбовуються, охоплюючи кришку ящика.
5. Дерев’яні ящики можуть не окантовуватися металевою стрічкою, якщо вони мають суцільну міцну кришку, внутрішні завіси, а по краях кришки і корпусу є внутрішні дужки для опломбовування.
6. Упаковки у дерев’яній, фанерній і металевій тарі повинні опломбовуватися тільки свинцевими пломбами або опечатуватися сургучевими печатками так, щоб унеможливити доступ до вкладення без пошкодження пломб (відбитків сургучевих печаток), а також забезпечувалася цілість цих печаток і пломб при транспортуванні.
У разі невідповідності відбитка на свинцевих пломбах найменуванню відправника останній проставляє на лівій (від адреси) боковій стороні упаковки про це відмітку і затверджує її підписом і печаткою (за наявності).
7. Упаковки вагою більше ніж 5 кг повинні мати повинні мати міцні і зручні ручки для їх перенесення, а упаковки вагою більше ніж 50 кг – додатково обладнанні пристосуваннями (гачками, петлями, кільцями тощо) для завантаження і вивантаження їх за допомогою механізмів.
8. Адреси одержувача і відправника та інші необхідні дані на упаковках можуть бути зазначені на одній з бокових сторін упаковки або на адресному ярлику. На упаковках великих габаритів адреса повинна бути написана на обмеженій площині розміром 300 х 500 мм однієї з бокових сторін упаковки фарбою, що не змивається, або кульковою ручкою великим чітким шрифтом. Адреси можуть бути зазначені на адресному ярлику (фанерному або дерев’яному), який необхідно щільно прикріпити до краю однієї з бокових сторін упаковки і опломбовувати так, щоб його не можна було зняти без пошкодження пломби.
9. На адресній стороні упаковки у лівому кутку проставляється позначка «МЕТВИРОБИ».