Государственное предприятие специальной связи
Киев пл. Вокзальная, 3

Порядок упаковывания отправлений спецсвязи

 

1. Упаковка відправлення обирається відправником залежно від форми та характеру вкладення, категорії відправлення з урахуванням часу на пересилання, інших умов пересилання, а також виключення можливості забруднення чи пошкодження інших відправлень, обладнання ПСЗ, заподіяння шкоди працівникам спеціального зв'язку.

Упаковка повинна забезпечувати схоронність і цілісність вкладення, а також можливість обробки відправлення із використанням технічних засобів.

2. Відправлення  повинні бути упаковані таким чином, щоб виключалася можливість доступу до вкладення без пошкодження оболонки, печаток.  Для уникнення переміщення всередині посилки, предмети та товари повинні бути щільно вкладені.

3. Для запакування пакетів без оцінки вартості вкладення використовуються:

 • конверти з цупкого, непрозорого, однотонного паперу;
 • пластикові конверти, які мають спеціальне нанесення трафарету для написання адрес та інших відомостей або прозору кишеню для вкладення паперу на якому оформлюється адресна частина відправлення.

Паперові конверти опечатуються мастичними печатками відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання, так, щоб відтиски печаток захватували всі клапани конверта. При використанні конвертів європейського стандарту необхідно опечатувати тільки клапани склеювання з проставленням двох відтисків мастичної печатки.

Для посилення схоронності відправлення паперові пакети, крім міжнародних, дозволяється опечатувати паперовими наклейками порядком, визначеним для пакетів з оцінкою вартості вкладення.

Пластикові пакети не опечатуються, проте на адресній частині пакета проставляється відтиск мастичної печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.

Пакети запаковувати клейовою стрічкою типу "скотч" забороняється.

4. Для запакування посилок без оцінки вартості вкладення використовуються:

 • коробки з міцного картону;
 • цупкий папір;
 • пластикові пакети;
 • поліпропіленові або тканині мішки;
 • контейнери.

Посилки упаковані в коробки, цупкий папір обклеюються спеціальною клейовою стрічкою типу "скотч" з логотипом відправника чи ПСЗ місця приймання. Для забезпечення контролю за доступом до вкладення також можна використовувати паперові наклейки (порядок опечатування викладений в абзаці 4 пункту 26).

Пластикові пакети використовуються в порядку, визначеному для пакетів п. 26 цього Порядку.

Для опечатування мішків, контейнерів застосовуються номерні пломби-стяжки, які забезпечують контроль за доступом до вкладення. Адресна бирка з відтиском мастичної печатки відправника чи ПСЗ місця приймання прикріплюється до пломби-стяжки, до ручки контейнера чи окремо прикріплюється до горловини мішка.

5. Для запакування пакетів з оцінкою вартості вкладення  до 10 000 грн. використовуються:

 • конверти з цупкого, непрозорого, однотонного паперу;
 • пластикові пакети підвищеної надійності (номерні, з контролем доступу тощо), які мають спеціальне нанесення трафарету для написання адрес та інших відомостей або прозору кишеню для вкладення паперу на якому оформлюється адресна частина відправлення.

Паперові конверти, для пересилання внутрішніх відправлень, опечатуються паперовими наклейками з відтисками мастичної печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання. Паперові наклейки повинні наклеюватись силікатним клеєм на всі клапани конверта, на відстані не більше 8 см. На паперових наклейках відтиски мастичної печатки повинні бути чіткими, а скловидна прозора клейова плівка рівномірно розміщуватися на їх поверхні, виходячи за межі наклейок.

Пластикові пакети підвищеної надійності не опечатуються, проте на адресній частині пакета проставляється відтиск мастичної печатки відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.

Для запакування пакетів з оцінкою вартості вкладення понад 10 000 грн. використовуються тільки номерні пластикові пакети підвищеної надійності «Секьюрпак», які мають прозору кишеню для супровідних документів та три відривні номери пакета.

Використання  пакетів  «Секьюрпак» здійснюється наступним порядком:

Адреси одержувача, відправника, важливість відправлення та оголошена вартість вкладення, номер пластикового пакета (під адресою відправника) вказуються  на білому папері, який вкладається до  прозорої кишені пакета.  Ці відомості завіряються печаткою відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання. Під час приймання відправлення  від пластикового пакета відривається два номери пакета (один   - надається відправнику, другий – прикріплюється до реєстру ф. 1К, що підшивається до виробничих документів місця приймання).

Пакети з оцінкою вартості вкладення запаковувати клейовою стрічкою типу "скотч" забороняється.

Оцінка вартості вкладення одного пакета не може перевищувати 50 000 грн.

 

6. Для запакування посилок з оцінкою вартості вкладення використовуються:

 • коробки з міцного картону, обгорнуті в папір «Крафт» та обклеєні паперовими наклейками (порядок опечатування паперовими наклейками  визначений п.26 цього Порядку);
 • інкасаторські сумки;
 • мішки з тканини (оболонка повинна бути із міцного суцільного шматка тканини, або з кількох однорідних, однакових по кольору шматків, зшитих внутрішнім швом).

Посилки, вагою понад 3 кг, для цілісності упаковки, дозволяється обклеювати спеціальною клейовою стрічкою типу "скотч" з логотипом відправника чи ПСЗ місця приймання, не закриваючи при цьому паперові наклейки.

Для опломбування інкасаторської сумки необхідно використовувати металевий дріт або трос, кінці якого опломбовуються свинцевою пломбою. Адреси одержувача, відправника та інші необхідні дані пишуться на картонній, фанерній, дерев’яній або з полімерного матеріалу бирці. Допускається наклеювання на бирку адресного ярлика. У такому випадку кінці шпагату пропускаються в отвори бирки через адресний ярлик. Відомості зазначені на адресній бірці (адреси відправника, одержувача, якою пломбою опечатано тощо) завіряються печаткою відправника чи працівника ПСЗ, який здійснює їх приймання.

Мішки запаковуються одним з наступних порядків:

 – горловина мішка складається в зборку (гармошку), потім навколо горловини одним кінцем шпагату робиться два оберти і кінці його туго зав’язуються одним вузлом. Після цього одним кінцем шпагату прошивається середина складки нижче обертів перев’язу, потім цим же кінцем із зворотного боку прошивається складка вище оберту перев’язу. Кінці шпагату зав’язуються подвійним вузлом і пропускаються через отвори бирки, потім вдруге зав’язуються подвійним вузлом і опечатуються металевою (сургучевою) печаткою відправника в поглибленні на зворотній стороні бирки або опломбовуються. В разі опломбування шпагату – відстань між пломбою і вузлом не повинна перевищувати 10 мм.; 

- горловина мішка складається в зборку (гармошку), яка  в середині прошивається пеньковим шпагатом або кордовою ниткою, навколо горловини робиться два з половиною оберти перев’язу, кінці якого міцно зав’язуються подвійним вузлом, потім пропускаються в отвір дерев’яної бирки, знову зав’язуються подвійним вузлом і опечатуються металевою (сургучевою) печаткою відправника в поглибленні на зворотній стороні бирки або опломбовуються. Цей порядок використовується тільки для внутрішніх посилок. 

Для запакування посилок з оцінкою вартості вкладення до 50 000 грн. дозволяється використання:

 • номерного пластикового пакета підвищеної надійності «Секьюрпак», що має прозору кишеню для супровідних документів та три   відривні номери пакета. Використання  пакетів  «Секьюрпак» здійснюється в порядку, визначеному  п. 26  цього Порядку;
 • контейнерів, що опломбовуються порядком визначеним  для інкасаторських сумок.

Для опечатування посилок з оцінкою вартості вкладення до 10 000 грн., що запаковуються в мішки, контейнери,  застосовуються пластмасові номерні пломби-стяжки, які забезпечують контроль за доступом до вкладення. Адресна бирка з відтиском мастичної печатки відправника чи ПСЗ місця приймання прикріплюється до пломби-стяжки, до ручки контейнера чи окремо прикріплюється (прив’язується) до горловини мішка. На бирці також зазначається номер пломби-стяжки.

Оцінка вартості вкладення однієї посилки запакованої в картонну коробку не може перевищувати 100 000 грн.

 

7. В тих випадках, коли відбиток на свинцевій пломбі не відповідає найменуванню відправника, останній повинен обумовити відбиток і засвідчити підписом і печаткою. Наприклад: “Відправлення запломбовано  пломбою №17”.

8. Для запакування метизів, цінних метизів застосовуються металеві, фанерні, дерев’яні ящики, які запобігають пошкодженню вкладення при транспортуванні та перевантаженні метизів по шляху проходження. Метизи повинні мати надійні і зручні ручки для їх перенесення. Метизи вагою більше 60 кг, крім цього, повинні бути обладнанні пристосуваннями (крюками, петлями, кільцями) для завантаження і вивантаження їх за допомогою механізмів. До днища ящиків (для забезпечення перевантаження за допомогою електрозавантажувача) прикріплюються два бруски квадратного профілю з розмірами сторін не менше 7 см, кожний з який повинен бути розташований на відстані 5-10 см від краю днища ящика. Для великогабаритних ящиків відстань між брусками повинна бути не менше 90 см. Ящики повинні пломбуватися свинцевими пломбами або опечатуватися сургучевими печатками таким чином, щоб виключалась будь-яка можливість доступу до вкладення. Адресна бирка до ящика прошивається металевим дротом, кінці дроту опломбовуються.

 

9. Посилки в рулонах повинні мати внутрішній стрижень з твердого матеріалу з метою виключення можливості пошкодження вкладення.

10. За пошкодження предметів, вкладених відправником у відправлення, упаковка якого не забезпечує їх збереження, ПСЗ відповідальності не несе.